2012 m. Draudžiamųjų medžiagų ir metodų sąrašas

PASAULINĖ ANTIDOPINGO AGENTŪRA

Pasaulinis antidopingo kodeksas

Draudžiamasis sąrašas 2012 m.

Tarptautinis standartas

WADA tvirtina oficialų Draudžiamųjų medžiagų ir metodų sąrašą ir skelbia anglų bei prancūzų kalbomis. Kilus nesutarimams dėl tekstų anglų ir prancūzų kalba aiškinimo, vadovaujamasi tekstu anglų kalba.

Sąrašas įsigalioja 2012 m. sausio 1 d.

Draudžiamųjų medžiagų ir metodų sąrašas

Galioja nuo 2012 m. sausio 1 d.

Vadovaujantis PASAULINIO ANTIDOPINGO KODEKSO 4.2.2 straipsniu visos draudžiamosios medžiagos laikomos „tiksliai nustatytomis medžiagomis“ išskyrus S1, S2, S4.4, S4.5, S6.a, klasių medžiagas bei draudžiamuosius metodus M1, M2 ir M3.

VISADA DRAUDŽIAMOS MEDŽIAGOS IR METODAI (VARŽYBŲ IR NE VARŽYBŲ METU)

S0. NEPATVIRTINTOS MEDŽIAGOS

Bet kokia farmakologinė medžiaga, neįtraukta nė į vieną Sąrašo skyrių ir šiuo metu nepatvirtinta jokios vyriausybinės sveikatos priežiūros institucijos terapiniam vartojimui (pvz., vaistai, kurių ikiklinikiniai ir klinikiniai tyrimai dar vyksta, konstrukturiniai vaistai, veterinariniai vaistai), yra bet kuriuo atveju draudžiama.

DRAUDŽIAMOSIOS MEDŽIAGOS

S1. ANABOLINĖS MEDŽIAGOS

Anabolinės medžiagos yra draudžiamos.

1. Anaboliniai androgeniniai steroidai (AAS)

 1. Egzogeniniai* AAS, įskaitant:

1-androstendiolį (5α-androst-1-ene-3β,17β-diol); 1-androstendioną (5α-androst-1-ene-3,17-dione); bolandiolį (estr-4-ene-3β,17β-diol); bolasteroną; boldenoną; boldioną (androsta-1,4-diene-3,17-dione); kalusteroną; klostebolį; danazolį (17α-ethynyl-17β-hydroxyandrost-4-eno[2,3-d]isoxazole); dehidrochlormetiltestosteroną (4-chloro-17β-hydroxy-17α-methylandrosta-1,4-dien-3-one); desoksimetiltestosteroną (17α-methyl-5α-androst-2-en-17β-ol); drostanoloną; etilestrenolį (19-nor-17α-pregn-4-en-17-ol); fluoksimesteroną; formeboloną; furazabolį (17β-hydroxy-17α-methyl-5α-androstano[2,3-c]-furazan); gestrinoną; 4-hidroksitestosteroną (4,17β-dihydroxyandrost-4-en-3-one); mestanoloną; mesteroloną; metenoloną; metandienoną (17β-hydroxy-17α-methylandrosta-1,4-dien-3-one); metandriolį; metasteroną (2α, 17α-dimethyl-5α-androstane-3-one-17β-ol); metildienoloną (17β-hydroxy-17α-methylestra-4,9-dien-3-one); metil-1-testosteroną (17β-hydroxy-17α-methyl-5α-androst-1-en-3-one); metilnortestosteroną (17β-hydroxy-17α-methylestr-4-en-3-one); metiltostesteroną; metriboloną (methyltrienolone, 17 β-hydroxy-17 α-methylestra-4,9,11-trien-3-one); miboleroną; nandroloną; 19-norandrostenedioną (estr-4-ene-3,17-dione); norboletoną; norklostebolį; noretandroloną; oksaboloną; oksandroloną; oksimesteroną; oksimetoloną; prostanozolį (17β-hydroxy-5α-androstano[3,2-c] pyrazole); kvinboloną; stanozololį; stenboloną; 1-testosteroną (17β-hydroxy-5α-androst-1-en-3-one); tetrahidrogestrinoną (18a-homo-pregna-4,9,11-trien-17β-ol-3-one); trenboloną, kitaspanašios cheminės struktūros arba panašaus biologinio poveikio medžiagas.

b. Endogeniniai**AAS, kai skiriami išoriniam vartojimui:

androstenediolis (androst-5-ene-3β,17β-diol); androstenedionas (androst-4-ene-3,17-dione); dihidrotestosteronas (17β-hydroxy-5α-androstan-3-one); prasteronas (dehydroepiandrosterone, DHEA); testosteronas ir šie metabolitai bei izomerai, įskaitant, bet neapsiribojant:

5α-androstan-3α,17α-diolis; 5α-androstan-3α,17β-diolis; 5α-androstan-3β,17α-diolis; 5α-androstan-3β,17β-diolis; androst-4-ene-3α,17α-diolis; androst-4-ene-3α,17β-diolis; androst-4-ene-3β,17α-diolis; androst-5-ene-3α,17α-diolis; androst-5-ene-3α,17β-diolis; androst-5-ene-3β,17α-diolis; 4-androstenediolis (androst-4-ene-3β,17β-diol); 5-androstenedionas (androst-5-ene-3,17-dione); epi-dihidrotestosteronas; epitestosteronas; 3α-hidroksi-5α-androstan-17-onas; 3β-hidroksi-5α-androstan-17-onas; 7α-hidroksi-DHEA ; 7β-hidroksi-DHEA ; 7-keto-DHEA; 19-norandrosteronas; 19-noretiocholanolonas.

 1. Kitos anabolinės medžiagos, įskaitant, bet neapsiribojant:

klenbuterolį, atrankinius androgenų receptorių moduliatorius (ŠARMS), tiboloną, zeranolį zilpaterolį.

Šiame skyriuje

 • *egzogenine medžiaga laikytina tokia medžiaga, kurios organizmas natūraliuoju būdu paprastai nepagamina;

 • **endogenine medžiaga laikytina tokia medžiaga, kurią organizmas gali pagaminti natūraliuoju būdu.

S2. PEPTIDINIAI HORMONAI, AUGIMO FAKTORIAI IR KITOS PANAŠIOS MEDŽIAGOS

Draudžiamos šios medžiagos ir jų išskyrimo faktoriai:

 1. eritropoezę skatinančios medžiagos [pvz.: eritropoetinas (EPO), darbepoetinas (dEPO), hipoksiją sukeliančio faktoriaus (HIF) stabilizatoriai, metoksi polietilenas glikol-epoetinas beta (CERA), peginesatide (Hematidas)];

 2. chorioninis gonadotropinas (CG) ir liuteinizuojantis hormonas (LH) vyrų organizme;

 3. insulinas;

 4. kortikotrofinai;

 5. augimo hormonas, panašus į insuliną augimo faktorius (IGF-1), fibroblasto augimo faktorius (FGFs), hepatocitų augimo faktorius (HGF), mechaninis augimo faktorius (MGFs), trombocitų kilmės augimo faktorius (PDGF), kraujagyslių endotelio augimo faktorius (VEGF), kiti augimo faktoriai, darantys poveikį raumenų, sausgyslių ar raiščių baltymų sintezei / degradacijai, vaskuliarizacijai, energijos panaudojimui, regeneracijai ar skaidulų pasikeitimui, kitos panašios cheminės struktūros ar turinčios panašų biologinį poveikį medžiagos.

S3. BETA-2 AGONISTAI

Visi beta-2 agonistai (taip pat ir abu optiniai izomerai) yra draudžiami, išskyrus salbutamolį (ne daugiau kaip 1600 mikrogramų per 24 valandas), formoterolį (ne daugiau kaip 36 mikrogramus per 24 valandas) ir salmeterolį, kai jis vartojamas inhaliaciniu būdu pagal gamintojo rekomenduojamą terapinį režimą.

Jeigu šlapime randama daugiau kaip 1000 ng/ml salbutamolio ar formoterolio daugiau kaip 30 ng/ml, reziumuojama, kad ši medžiaga buvo vartojama ne terapiniais tikslais ir analizės rezultatas yra nepalankus, nebent sportininkas įrodo pagrįstais farmakokinetinių tyrimų rezultatais, kad nenormalus kiekis atsirado dėl maksimalios terapinės inhaliacijos dozės, įvardintos anksčiau.

S4. Hormonų antagonistai ir moduliatoriai

Draudžiamos yra šie:

 1. Aromatazės inhibitoriai, įskaitant, bet neapsiribojant: aminoglutetimidą, anastrozolį, androste-1,4,6-triene-3,17-dioną (androstetrienedioną), 4-androstene-3,6,17 trione (6-oxo), eksemestaną, formestaną, letrozolį, testolaktoną.

 2. Selektyvūs estrogeno receptorių moduliatoriai (SERMs), įskaitant, bet neapsiribojant: raloksifeną, tamoksifeną, toremifeną.

 3. Kitos antiestrogeninės medžiagos, įskaitant, bet neapsiribojant: klomifeną, ciklofenilį, fulvestrantą.

 4. Preparatai, modifikuojantys miostatino funkciją (-as), įskaitant, bet neapsiribojant: miostatino inhibitorius.

 5. Medžiagų apykaitos moduliatoriai: peroksisominių proliferatorių aktyvinamas receptorius δ (PPARδ) agonistai (pvz. GW 1516), PPARδ-AMP-aktyvinto baltymo kinazės (AMPK) ašies agonistai (pvz., AICAR)

S5. DIURETIKAI IR KITI MASKUOJANTYS PREPARATAI

Draudžiama vartoti maskuojančius preparatus:

diuretikus, desmopresiną, plazmos tūrį didinančias priemones (pvz.: glicerolį; intraveniniu būdu vartojamą albuminą, dekstraną, hidroksietilio krakmolą ir manitolį), probenecidą; kitas panašaus biologinio poveikio medžiagas. Vietinio vartojimo felipresinas, skirtas dantų anestezijai nėra draudžiamas.

Diuretikus:

acetazolamidą, amiloridą, bumetanidą,kanrenoną, chlortalidoną, etakrininę rūgštį, torazemidą, indapamidą, metolazoną, spironolaktoną, tiazidą (pvz.: bendroflumetiazidą, chlorotiazidą, hidrochlorotiazidą), triamtereną, kitaspanašios cheminės struktūros ir panašaus biologinio poveikio medžiagas (išskyrus drosperinoną, pamabromą ir topinį dorzolamidą ir brinzolamidą, kurie nėra draudžiami).

Norint varžybų ar ne varžybų metu vartoti bet kokią medžiagos (pvz.: formoterolio, salbutamolio, morfino, katino, efedrino, metilefedrino ir pseudoefedrino) dozę, kurios leistinas kiekis yra ribojamas, kartu su diuretiku ar kitu maskuojančiu preparatu, būtina papildomai prie išimties terapiniam diuretiko ar maskuojančio preparato vartojimui gauti išimtį ir tos medžiagos terapiniam vartojimui.

DRAUDŽIAMIEJI METODAI

M1. DEGUONIES PERNEŠIMO SPARTINIMAS

Draudžiami šie metodai:

 1. Kraujo dopingas, įskaitant bet kokios kilmės autologinių, homologinių ar heterologinių kraujo arba raudonųjų kraujo kūnelių produktų vartojimą.

 2. Dirbtinis deguonies įsisavinimo, pernešimo ar tiekimo padidinimas, naudojant šiuos ir kitus preparatus: perfluoro cheminius preparatus, efaproksiralą (RSR13) ir modifikuotus hemoglobino produktus (pvz., hemoglobino pagrindu sukurtus kraujo pakaitalus, hemoglobino produktus mikrokapsulėse), išskyrus papildomą deguonį.

M2. CHEMINĖS IR FIZINĖS MANIPULIACIJOS

Draudžiama:

 1. Draudžiama klastoti ar bandyti klastoti siekiant pakeisti dopingo kontrolei surinktų mėginių pavyzdžių vientisumą ir tinkamumą. Pavyzdžiui, pakeisti ir / ar atskiesti šlapimą (pvz., su proteaze).

 2. Draudžiamos intraveninės infuzijos ir / ar injekcijos daugiau kaip 50ml per 6 valandas, išskyrus teisėtai suteiktas hospitalizacijos metu ar atliekant klinikinius tyrimus.

 3. Draudžiama nuosekliai atlikti šiuos veiksmus: išpilti kraują, primaišyti ir vėl supilti bet kokį viso kraujo kiekį atgal į kraujo apytakos sistemą.

M3. GENŲ DOPINGAS

Draudžiama taikyti priemones, galinčias pagerinti sportininko pasirodymą:

 1. Perkelti nukleino rūgštis ir nukleino rūgščių sekas.

 2. Naudoti normalias ar genetiškai modifikuotas ląsteles.

VARŽYBŲ METU DRAUDŽIAMOS MEDŽIAGOS IR METODAI

Be pirmiau apibrėžtų S0–S5 ir M1–M3 kategorijų, varžybų metu draudžiamos šios kategorijos:

DRAUDŽIAMOSIOS MEDŽIAGOS

S6. STIMULIATORIAI

Draudžiami visi stimuliatoriai (įskaitant ir abu optinius izomerus), išskyrus imidazolio darinius, skirtus vietiniam naudojimui, ir tuos stimuliatorius, kurie įtraukti į 2011 metų Stebėsenos programą*.

Stimuliatoriai gali būti:

 1. Nespecifiniai stimuliatoriai:

adrafinilas; amfepramonas; amifenazolas; amfetaminas; amfetaminilas; benfluoreksas; benzfetaminas; benzilpiperazinas; bromantanas; klobenzoreksas; kokainas; kropropamidas; krotetamidas; dimetilamfetaminas; etilamfetaminas; famprofazonas; fenkaminas; fenetilinas; fenfluraminas; fenproporeksas; furfenoreksas; mefenoreksas; mefenterminas; mezokarbas; metamfetaminas(d-); p-metilamfetaminas; metilendioksiamfetaminas; metilendioksimetamfetaminas; modafinilas; norfenfluraminas; fendimetrazinas; fenmetrazinas; fenterminas; 4-fenilpiraketamas (karfedonas); prenilaminas; prolintanas. Stimuliatorius, kuris nėra aiškiai įtrauktas į šio skyriaus sąrašą, yra specifinė medžiaga.

 1. Specifiniai stimuliatoriai (pavyzdžiai):

adrenalinas**; katinas***; efedrinas****; etamivanas; etilefrinas; fenbutrazatas; fenkamfaminas; heptaminolis; izomefeptenas; levmetamfetaminas; meklofenoksatas; metilefedrinas****; metilheksaneminas (dimetilpentilaminas);metilfenidatas; niketamidas; norfenefrinas; oktopaminas; oksilofrinas; parahidroksiamfetaminas; pemolinas; pentetrazolis; fenprometaminas; propilheksedrinas; pseudoefedrinas*****; selegilinas; sibutraminas; strichninas; tuaminoheptanas, kitos panašios cheminės struktūros ir panašaus biologinio poveikio medžiagos.

*Medžiagos, įtrauktos į 2012 metų Stebėsenos programą (bupropionas, kofeinas, nikotinas, fenilefrinas, fenilpropanolaminas, pipradrolis, sinefrinas), nėra laikomos draudžiamosiomis medžiagomis.

**Adrenalinas skirtas vietiniam vartojimui (pvz., į nosį, akis) ar vartojimas kartu su vietiniais anestetikais nėra draudžaiams.

***Katinas yra draudžiamas, kai jo koncentracija šlapime yra didesnė kaip 5 mikrogramai mililitre.

****Efedrinasir metilefedrinasyra draudžiami, kai kiekvieno jų koncentracija šlapime yra didesnė kaip 10 mikrogramų mililitre.

*****Pseudoefedrinas yra draudžiamas, kai jo koncentracija šlapime yra didesnė kaip 150 mikrogramų mililitre.

S7. NARKOTIKAI

Draudžiami šie narkotikai:

buprenorfinas, dekstromoramidas, diamorfinas (heroinas), fentanilas ir jo dariniai, hidromorfonas, metadonas, morfinas, oksikodonas, oksimorfonas, pentazocinas, petidinas.

S8. KANABINOIDAI

Yra draudžiami natūralūs (pvz.: kanapės, hašišas, marihuana) arba sintetiniai delta 9 tetrahidrokanabinolis (THC) ir kanabimimetikas [pvz.: „spice“ (kurio sudėtyje yra JWH018, JWH073), HU-210].

S9. GLIUKOKORTIKOSTEROIDAI

Visi gliukokortikosteroidai yra draudžiami, kai vartojami per burną, į tiesiąją žarną, injekcijoms į raumenis ar į veną.

MEDŽIAGOS, DRAUDŽIAMOS TAM TIKROMS SPORTO ŠAKOMS

P1. ALKOHOLIS

Alkoholis (etanolis) yra draudžiamas tik nurodytų sporto šakų varžybų metu. Jis bus nustatomas pagal iškvepiamo oro ir (arba) kraujo analizę. Leistinas kiekis (hematologiniu tyrimu) yra 0,10 g/l.

 • Oreivystė (FAI)
 • Šaudymas iš lanko (FITA)
 • Automobilių sportas (FIA)
 • Karatė (WKF)
 • Motociklų sportas (FIM)
 • Motorlaivių lenktynės (UIM)

 

P2. BETA BLOKATORIAI

Jeigu nenurodyta kitaip, beta blokatoriai yra draudžiami tik šių sporto šakų varžybų metu:

 • Oreivystė (FAI)
 • Šaudymas iš lanko (FITA), (t. p. draudžiama ne varžybų metu)
 • Automobilių sportas (FIA)
 • Biliardas ( visų tipų) (WCBS)
 • Bočia (CMSB)
 • Bridžas (FMB)
 • Smiginis (WDF)
 • Golfas (IGF)
 • Boulingas (devynių ir dešimties kėglių) (FIQ)
 • Motorlaivių lenktynės (UIM)
 • Šaudymas (ISSF, IPC) (taip pat draudžiama ne varžybų metu)
 • Slidinėjimas / snieglenčių sportas (FIS), šuoliai su slidėmis nuo tramplino, akrobatinis

Beta blokatoriai gali būti:

acebutololis, alprenololis, atenololis, betaksololis, bizoprololis, bunololis, karteololis, karvedilolis, celiprololis, esmololis, labetalolis, levobunololis, metipranololis, metoprololis, nadololis, oksprenololis, pindololis, propranololis, sotalolis, timololis.